Kiedy noc spotyka się z dniem...

ksiezyc 05 03

Pamiętacie wykład o księżycu? Po pełni z 2 marca powoli zasłania nam się władca nocy, podążając do ostatniej kwadry, żeby przejść do fazy zwanej „nów”. Warto jednak zauważyć, że wraz z wydłużaniem się dnia, łatwiej spotkać księżyc na budzącym się o poranku niebie. To znak, że zima powoli żegna się z nami! Kolejna pełnia czeka nas dokładnie 31 marca.

Co wiemy o Księżycu? - wykład w PSP 11

05W poniedziałek – 26 lutego na zaproszenie szkolnego kółka astronomicznego, w naszej szkole odbył się wykład dr Ewy Pawelec (absolwentki naszej szkoły i pracownika Uniwersytetu Opolskiego) nt: „Co wiemy o Księżycu?” Niestety z powodu ograniczonej powierzchni auli w wydarzeniu wzięli udział studenci Wirtualne Akademii Astronomii oraz wybrane klasy.

Pani Ewa zabrała nas w daleką i fascynującą podróż opowiadając nam o tym co to jest Księżyc i dlaczego jest wyjątkowy. Omówiła teorie na temat jego powstania, opisała fazy Księżyca oraz zaćmienia Słońca przez Księżyc i Księżyca przez Ziemię. Nasz gość opowiedział nam o misjach badania Księżyca, tak ludzkich jak i robotycznych. Wielką ciekawostką był model zrobiony w skali - Apollo 11 oraz łazika i człowieka, który dotknął Księżyca. Widać było zainteresowanie naszych uczniów, Ci odważniejsi zadali bardzo trafne i ciekawe pytania naszej prelegentce, na które wyczerpująco i cierpliwie odpowiadała. Zapraszamy do obserwacji pełni Księżyca, która będzie 2 marca – w piątek.

Czytaj więcej...

Co wiemy o Księżycu?

ksiezyc 20 02

W poniedziałek – 26 lutego na zaproszenie szkolnego kółka astronomicznego, w naszej szkole odbędzie się wykład dr Ewy Pawelec nt: „Co wiemy o Księżycu?”

Pani Ewa wspiera Wirtualną Akademię Astronomii swoimi wykładami astronomicznymi. Opowie nam o tym co to jest Księżyc i dlaczego jest wyjątkowy. Omówi teorie na temat jego powstania, opisze fazy Księżyca oraz zaćmienia Słońca przez Księżyc i Księżyca przez Ziemię. Nasz gość opowie o misjach badania Księżyca, tak ludzkich jak i robotycznych. Mamy nadzieje, ze spotkanie przygotuje nas do obserwacji pełni Księżyca, które będzie miało miejsce 2 marca – w piątek.
Wydarzenie będzie miało miejsce w szkolnej auli o godzinie 9.50. Niestety z powodu ograniczonej powierzchni auli w wydarzeniu wezmą udział studenci Wirtualne Akademii Astronomii oraz wybrane klasy. Mamy nadzieje, ze będzie to początek cyklu kosmicznych wykładów i każdy uczeń z kl IV – VII będzie miał możliwość wzięcia udziału choć w jednym taki spotkaniu.

Uczniowie klas VII na wykładzie z fizyki

08Uczniowie klas VII w sobotę, 24 lutego br. wzięli udział w wykładzie na wydziale fizyki. Wykład popularnonaukowy p.t. ,,Na zmarszczki rad, czyli o zastosowaniach substancji promieniotwórczych słów kilka” wygłosił Paweł Janowski. Pan Paweł jest zdobywca Medalu Krzysztofa Ernsta przyznanego przez Polskie Towarzystwo Fizyczne dla wyróżniających się Popularyzatorów Fizyki. Byliśmy jedyną szkołą podstawową, z której uczniowie uczestniczyli w tej prawdziwej uczcie naukowej. Choć temat był trudny, to język wykładu był na tyle prosty, ze nasi uczniowie wynieśli z niego wiele nowych wiadomości i mieli okazję wykonać kilka doświadczeń. Po takiej dawce wiedzy już nikt z nas nie będzie się bał promieniowania jądrowego.

Czytaj więcej...

Kto zagląda zza chmurki?

Po zjawisku "Super Blue Blood Moon" księżyc kończy swoją pełnię jak zawsze w pięknym stylu... Nieśmiało dziś zagląda na nas, okryty pierzynką z chmur. Jak powstają takie zdjęcia? Odpowiedź już wkrótce na kosmicznych zajęciach! Zapraszamy!

ksiezyc 02 02

 

zjazd baner

kosmiczne zajecia

projekt

Dzisiaj 90

Wczoraj 218

Tydzień 519

Miesiąc 4402

Wszystkich 214284

W tej chwili stronę odwiedza 39 gości.