Darmowe podręczniki dla klas I,II i IV

Szanowni rodzice, prosze o zapoznanie się z poniższą informacją dotyczącą podręczników i ćwiczeń:

Darmowe podręczniki w klasach I-II i IV. Klasy III i V-VI na dotychczasowych zasadach.

W KLASIE 1:

Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasz elementarz”. Szkołą posiada ten podręcznik już od przedniego roku. Dodatkowo, szkoła otrzyma dotację w wysokości 49zł50 gr na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 24zł75gr/dziecko. Jedyne, za co będziesz musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka, język mniejszości niemieckiej…).

W KLASIE 2:

Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasza szkoła” (podręczniki szkoła otrzymała w poprzednim roku szkolnym. Dodatkowo, szkoła otrzyma dotację w wysokości 49zł50 gr na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 24zł75gr/dziecko. Jedyne, za co będziesz musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka, język mniejszości niemieckiej…).

W KLASIE 4:

Nie musisz kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych (religia, etyka, język mnijszości niemieckiej, język niemiecki...). Szkoła zakupi komplet podręczników i ćwiczeń dla Twojego dziecka. Na ćwiczenia otrzyma dotację w wysokości 24zł75gr/ucznia. Kolejne 138zł61 gr na każdego ucznia dostanie na zakup podręczników. Kupione w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Podręczniki będą wypożyczane uczniom przez bibliotekę szkolną i podlegały na zakończenie roku zwrotowi. O podręczniki należy dbać gdyż mają służyć kolejnym rocznikom. Regulamin biblioteki określa zasady wypożyczenia, zwrotu i odpowiedzialności za podręczniki. Ćwiczenia pozostają w dyspozycji rodziców uczniów.

W następnych latach sukcesywnie darmowe podręczniki i ćwiczenia otrzymają uczniowie klas III i V (rok szkolny 2016/17), a następnie VI (2017/2018)

W polskim prawie oświatowym nie ma obowiązku korzystania z podręczników i ćwiczeń. Dlatego za pieniądze przeznaczone na zakup podręczników i ćwiczeń szkoła może kupić inne materiały edukacyjne. Jeśli podejmie taką decyzję, NIE może żądać od rodziców kupna podręczników i materiałów ćwiczeniowych do zajęć obowiązkowych wynikających z ramowego planu nauczania.

Rodziców uczniów klas III i V-VI obowiązuje zakup podręczników i ćwiczeń we własnym zakresie (część z nich będzie miała możliwość uzyskania dofinansowania z rządowego programu „Wyprawka szkolna”)

Wykaz podręczników i ćwiczeń zostanie opublikowany na szkolnej stronie internetowej po uzyskaniu opinii Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców tj. 23 czerwca 2015 r.