Wizyta w Instytucie Konfucjusza

inst. Konf 1

Chiny to ogromny kraj azjatycki o bogatych tradycjach i ciekawej kulturze. To w Chinach wynaleziono m. in: papier, czcionkę drukarską, proch strzelniczy, igłę magnetyczną oraz stworzono zasady produkcji jedwabiu.

Chińczycy są narodem otwartym i serdecznym. Uczniowie klasy 3 b mieli okazję przekonać się o tym goszcząc w Instytucie Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej. Przemiła Chinka – pani Liu uczyła dzieci powitania, przedstawienia się i liczenia po chińsku.

Wymowa niektórych liter jest zupełnie inna niż nam się wydaje.  Oto przykład

Zàijiàn /caidźien/ – Do widzenia!

Xièxiè /siesie/ – Dziękuję
       Nǐ jiào shénme míngzi? /ni dźiao szenme mincy/ – Jak się nazywasz?
Było też wesoło – gdy uczniowie oglądali film o niesfornych Pandach Wielkich. Okazało się, że polska piosenka „Panie Janie, …” jest bardo podobna do chińskiej piosenki dziecięcej o tygryskach. Dużo emocji było przy próbach posługiwaniu się chińskimi pałeczkami. Dzieci postanowiły poćwiczyć i zorganizować w klasie konkurs. Zajęcia w Instytucie Konfucjusza w ciekawy sposób przybliżyły uczniom Państwo Środka, jego kulturę, tradycje i obyczaje.

inst. Konf 2 inst. Konf 3
inst. Konf 4 inst. Konf 5