Wycieczka Klasy 3c do Muzeum Śląska Opolskiego

01W październiku klasa 3c z wychowawcą Marzeną Trzonkowską odwiedziła Muzeum Śląska Opolskiego. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pieczenia pierników. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom tradycji oraz historii związanej z pieczeniem świątecznych pierników. Każde dziecko dostało kawałek ciasta, które zgodnie z tradycją zostało przez instruktorów wcześniej przygotowane, a z którego powstały słodkie pierniczki. Robienie własnych pierniczków polegało na wałkowaniu, wycinaniu wybranymi świątecznymi foremkami i ozdabianiu według własnego pomysłu. Własnoręcznie wykonany smakołyk sprawił wielką przyjemność naszemu podniebieniu. Gdy pierniki się piekły był czas na zwiedzanie zabytkowej Kamienicy Czynszowej. Uczniowie przenieśli się w lata dzieciństwa swoich dziadków i pradziadków. Mieli możliwość poznania mebli, sprzętów, zabawek z przeszłości, a tym samym na chwilę przenieść się w lata 50-te, 60-te.Z zaciekawieniem obserwowali proces zmian w wyglądzie budowli, sprzętu gospodarstwa domowego ,zabawek oraz sposobu spędzania czasu wolnego. Wycieczka była udana i nie możemy się już doczekać kolejnych zajęć o tematyce świątecznej.