WYCIECZKA KLAS 8A I 8B  DO ZŁOTEGO STOKU I PACZKOWA

Autor: Michał Koryczan wtorek, 25 October 2022 09:12

IMG 20221022 WA0027

18.10.2022 uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli  w wycieczce do Złotego Stoku,  gdzie odwiedzili Kopalnie Złota  poznając historię i tajemnice  tego miejsca  ukryte głęboko pod ziemią. Wewnątrz kopalni można zobaczyć ekspozycję planów kopalni, liczne gabloty, wystawę sztabek złota czy kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP – niektóre bardzo zabawne. Na miejscu jest również podziemna zjeżdżalnia oraz hologram ducha Gertrudy. Na koniec młodzież mogła przejechać się na powierzchnię podziemnym pomarańczowym tramwajem. W  „Sztolni Czarnej” mogliśmy również obejrzeć jedyny w Polsce przepiękny  podziemny wodospad. Kolejnym punktem w Złotym Stoku była  wizyta
w Średniowiecznym Parku Techniki- który jest dokładną repliką średniowiecznej osady górniczej  a znajdujące się tutaj urządzenia zbudowane zostały w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają o czym mogli się przekonać nasi uczniowie próbując poszukiwać złota  dawnymi metodami czy oglądając z bliska  repliki maszyny skonstruowanych  przez samego Leonarda da Vinci (  replika czołgu). Wszystko to pozwoliło naszym uczniom przenieść się w czasie do średniowiecza a przy okazji odkryć jak nasi przodkowie potrafili wykorzystywać  naturę i  prawa fizyki  w swojej codziennej pracy. Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, działające od 1991 to nowoczesna , dynamiczna  różnorodna ekspozycja pokazująca szybkie  tempo zmian technologicznego rozwoju i ewolucję przemysłu gazowego w Polsce. Ciekawa była również forma zwiedzania muzeum  w postaci gry terenowej , w której nasi uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły  rozwiązywali zadania i zagadki związane właśnie z tym miejscem a na zwycięzców czekały nagrody. Ostatnim miejscem , które odwiedziliśmy było Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie, założone w 2013r z inicjatywy Fundacji Rodziny Biernackich. Tutaj  w dwóch salach zostały umieszczone zabytkowe pojazdy oraz ponad 30 interaktywnych stanowisk gdzie można osobiście sprawdzić  jak działa silnik, system ABS lub  poznać siły jakie działają na auto podczas skrętu.  I tak  troszkę zmęczeni ale pełni wrażeń, inspiracji i bogatsi o nowe doświadczenia  wróciliśmy do Opola.

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ!