Warsztaty muzealne w Muzeum Śląska Opolskiego w Bierkowicach

 Autor: Michał Koryczan wtorek, 11 June 2024 06:15

 Zdjcie WhatsApp 2024 06 11 o 112754 675e5628

Dnia 7 czerwca 2024 uczniowie klasy 5a udali się na warsztaty muzealne do Muzeum Śląska Opolskiego w Bierkowicach. Tematem warsztatów była dawna szkoła. Uczniowie zostali zaproszeni do budynku szkoły przez panią nauczycielkę odzianą w ubrania pochodzące z ubiegłego wieku. Stary, ręczny dzwonek ogłosił początek lekcji.

Uczniowie zasiedli w starych, malutkich ławkach wyprostowani, z rękami na kolanach, słuchając pilnie nowej pani. Po zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi w dziewiętnastowiecznej szkole obejrzeli zdjęcia z tamtych lat -uczniów, nauczycieli, budynek szkoły, salę lekcyjną. Następnie przyszedł czas na zapoznanie się ze starym tornistrem- plecakiem szkolnym oraz jego zawartością- zeszytami, podręcznikami, drewnianym piórnikiem oraz łupkowymi tabliczkami do nauki pisania.

Po nauce pisania rysikiem, uczniowie próbowali zapisać kilka wyrazów gęsim piórem. Nie było to łatwe zadanie. Pojawiło się wiele kleksów oraz niezrozumiałych wyrazów. Na koniec uczniowie zapoznali się ze stosowanymi w tamtym czasie karami: klęczenie na woreczku z grochem z wyciągniętymi prosto w górę rękami, oślimi uszami, długim językiem, a także karą cielesną jaką były razy wymierzone kijem lub bacikiem.

Po wizycie w szkole odwiedziliśmy również kilka zabytkowych chat, sklepik kolonialny oraz starą karczmę.

Było to niezwykłe spotkanie z historią, tradycją, kulturą mieszkańców Śląska Opolskiego.

Obejrzyj galerię zdjęć

 

REKRUTACJA 2425

informacje ukraina

e dziennik

teams

mol net

dyplom I opole 1

solid

logo niepodlegla

prezydent

logo minister

50 lat logoDzisiaj 173

Wczoraj 362

Tydzień 535

Miesiąc 4632

Wszystkich 715129

W tej chwili stronę odwiedza 27 gości.