HISTORIA SZKOŁY
Strona główna > Szkoła > Historia i Orlęta > Historia szkoły
Przez dziesięciolecia, czyli historia „Chabrowskiej Jedenastki” w kronikach szkolnych i nie tylko…
Uszyj dla nich płócienne pokrowce.
Odsłoń okna i otwórz powietrze.
Bądź dla nich serdeczny (…)
Odsłoń okna i otwórz powietrze.
Bądź dla nich serdeczny (…)
Adam Zagajewski
1968 rok
Powstanie szkoły
1983 rok
XV-lecia powstania szkoły
2008 rok
40 – lecie szkoły
27 listopada 2008
Wizyta Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego
7 czerwca 1978
Mamy Sztandar!
1992 rok
Powstaje Rada Szkoła
3 lipca 2008
Nadanie Szkole imienia Orląt Lwowskich.
2018 rok
50-lecie szkoły
Lata 1968-1978
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 „wyrosła” przy ul. Chabrów 65 wraz z nowo powstałą Dzielnicą Kwiatów. Historię „Chabrowskiej Jedenastki” tworzyli zarówno kolejni dyrektorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie i ich rodzice. Mury szkoły zaczęły się wznosić wiosną 1967 r., a uroczyste jej otwarcie nastąpiło 17 września 1968 r. Do użytku oddano 18 izb lekcyjnych, 6 pracowni, świetlicę, salę gimnastyczną oraz pomieszczenia dla lekarza.
Lata 1979-1988
Rok 1979 – stanowisko dyrektora szkoły obejmuje Alicja Władyga, a Grono Pedagogiczne liczy 53 osoby. W progi naszej szkoły wstępuje aż 6 klas pierwszych. W następnym roku szkolnym edukację szkolną rozpoczyna także liczna rzesza pierwszaków – 178 uczniów uczyło się w sześciu prawie trzydziestoosobowych klasach pierwszych. Nastał wyż demograficzny.
Lata 1989 -1998
I kolejna ważna data w historii „Chabrowskiej Jedenastki”. 26 stycznia 1989 r. szkoła obchodziła swoje XX-ste urodziny w Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki. Młodzież zaprezentowała bogaty program artystyczny. Przybyli liczni goście, nauczycielom nadano wiele odznaczeń. Ówczesna dyrektor szkoły Alicja Władyga w swych późniejszych wspomnieniach z radością i dumą wspomina to uroczyste wydarzenie.
Lata 1999 -2008
Dekada ta to okres dużych zmian w szkolnictwie. Rok 1999 zapoczątkowuje reformę oświaty. W jej wyniku chabrowska szkoła podstawowa kształci uczniów już tylko w klasach I-VI. Z żalem oddaje do nowo powstałych gimnazjów swoich starszych uczniów. Ostatnia klasa ósma opuszcza szkołę w roku 2000. „Jedenastka” staje się szkołą niedużą, a przez to bardziej przyjazną dzieciom, gdzie wszyscy się znają i wspólnie decydują o życiu szkoły.
Samorząd Uczniowski
Samorząd Uczniowski to organ reprezentujący interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców i oświaty. Może on przedstawiać radzie rodziców, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły. Tworzą go wszyscy uczniowie, którzy stają się automatycznie jego członkami w chwili przyjęcia do szkoły. Samorząd Uczniowski jest ważną częścią szkoły.
Rada Szkoły
W roku 1992 z inicjatywy dyrektora Jarosława Cieślińskiego Rada Pedagogiczna i Komitet Rodzicielski postanowiły powołać Radę Szkoły skupiającą nauczycieli, rodziców i uczniów. Komitet Rodzicielski zawiesił swoją działalność po powstaniu Rady Szkoły. Rodzice zgodnie z decyzją Ogólnego Zebrania Rodziców reprezentowali w niej interes ogółu rodziców i opiekunów wychowanków szkoły.
Sport szkolny
„Jedenastka” była i jest szkołą o tradycjach sportowych. Lata siedemdziesiąte, za sprawą dyrektora szkoły Bogusława Wachala, kojarzą się z kajakami. Później w latach osiemdziesiątych zaczynamy dominować w piłce siatkowej i ręcznej. Od zawsze Chabry miały wysoką pozycję w rozgrywkach piłki nożnej (obecnie te tradycje kontynuuje UKS „Chabry”).
Baza i usytuowanie szkoły
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 11 jest jednostką budżetową, usamodzielnioną z dniem 1 września 1997r., finansowaną ze środków budżetowych Urzędu Miasta Opola oraz subwencji oświatowej. Część zadań szkoły finansowana jest także ze skromnych dochodów własnych (w ramach środków specjalnych) i sponsoringu finansowego bądź rzeczowego.
Dzień dzisiejszy szkoły
Do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Orląt Lwowskich uczęszcza 410 uczniów (stan na koniec maja 2013 r.), w tym 226 chłopców i 184 dziewcząt. Spoza obwodu szkoły jest 139 uczniów.Ilość oddziałów klasowych – 16, w tym w kształceniu zintegrowanym 8. Szkoła realizuje sześcioletni cykl kształcenia szkoły podstawowej. We wszystkich klasach realizowany jest ramowy plan nauczania.
Film “O dobre imię”
16 czerwca 2016 r. o godz. 20.00 w TVP 3 Opole ukazał się program „Ludzie, sprawy, historie”. Dziennikarz Andrzej Buchowski, absolwent Jedenastki nakręcił krótką historię naszej szkoły pod nazwą „O dobre imię”. Czas złego patrona, obcego nam, naszej polskiej historii i czas nadania szkole imienie, które jest naszą chlubą, powodem do dumy.