Pomoc socjalna

1. Rządowy program pomocy uczniom w 2014 r. „Wyprawka szkolna"

2. Stypendium szkolne (socjalne)

3. Dofinansowanie obiadów w roku szkolnym 2014/2015

„WYPRAWKA SZKOLNA”  2014/2015

Podstawowe informacje o dofinansowaniu zakupu podręczników w roku szkolnym 2014/2015 oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych umieszczone zostały w holu przy wejściu głównym do szkoły. Znajdują się one także na stronie:

W szkole podstawowej pomoc w ramach programu przysługuje:

$1·         Uczniom uczęszczającym w roku szkolnym 2014/2015 do klas II, III lub VI – pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego, tj. 539 zł netto na osobę w rodzinie.

$1·         Uczniom uczęszczającym w roku szkolnym 2014/2015 do klas II, III lub VI, którzy przekraczają kryterium dochodowe, tj. 539 zł netto na osobę w rodzinie, jednak znaleźli się w trudnej sytuacji (m.in. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-
-wychowawczych - zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizm lub narkomania, zdarzenia losowe i sytuacje kryzysowe).

PPrzy czym liczba uczniów mogąca otrzymać dofinansowanie w tym trybie jest ograniczona do 5 % ogólnej liczby uczniów w gminie rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2014/2015;

$1·         Uczniom niepełnosprawnym z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (bez względu na sytuację materialną) z wszystkich klas z wyjątkiem uczniów klasy I. Są to uczniowie: słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym bądź znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej. Formularze wniosków są dostępne w pokoju pedagoga szkolnego (p.118) oraz na podanej wyżej stronie internetowej. Prawidłowo i kompletnie wypełniony formularz wniosku wraz z wymaganymi dokumentami (w zależności od kryterium wg którego ubiegamy się o pomoc: zaświadczenie o wysokości dochodów, w uzasadnionych przypadkach oświadczenie o wysokości dochodów, zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego lub okresowego, kopia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) należy złożyć w pokoju pedagoga szkolnego w nieprzekraczalnym terminie do 10 września 2014 r. Oryginały dokumentów należy okazać do wglądu, a potrzebne kopie dokumentów przygotować wcześniej.

Dodatkowe informacje można uzyskać u pedagoga szkolnego.

2. STYPENDIUM SZKOLNE 2014/2015 dla uczniów klas I-VI

Stypendium szkolne przyznawane jest dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Warunkiem przyznania świadczenia jest udokumentowanie trudnej sytuacji materialnej rodziny ucznia, której miesięczny dochód netto na osobę nie może przekraczać kwoty 456,00 zł.

Formularz wniosku oraz formularz oświadczenia są dostępne w pokoju pedagoga szkolnego (p.118) oraz na stronie:

Wymagane dokumenty:

Prawidłowo i kompletnie wypełniony formularz wniosku wraz z następującymi załącznikami:

1. uwierzytelniona kopia dokumentu, stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy,
  2. oświadczenie lub zaświadczenie MOPR dotyczące korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,
  3. zaświadczenia i/lub oświadczenia dotyczące dochodu członków rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca,
    w którym wniosek został złożony.

Poniższe dokumenty należy dołączyć jedynie w przypadku, gdy dotyczą osoby ubiegającej się o świadczenie lub członków jej rodziny:

1. odpis aktu urodzenia w przypadku ucznia niepełnoletniego,
  2. postanowienie sądu o ustanowieniu opieki prawnej,
  3. zaświadczenie PUP,
  4. orzeczenia dotyczące niepełnosprawności członków rodziny,
  5. zaświadczenie lekarskie dotyczące długotrwałej choroby członka rodziny.

Prawidłowo i kompletnie wypełniony formularz wniosku wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w pokoju pedagoga szkolnego w nieprzekraczalnym terminie do 15 września 2014 r. Oryginały dokumentów należy okazać do wglądu, a potrzebne kopie dokumentów przygotować wcześniej.

Dodatkowe informacje można uzyskać u pedagoga szkolnego (p.118) lub w Miejskim Centrum Świadczeń przy ul. Ozimskiej 19 (VIII piętro, pokój nr 8.28 i 8.29 w godz.7.45 - 16.30, tel. 77-44-35-700 do 702).

3. DOFINANSOWANIE OBIADÓW

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani finansowaniem przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie obiadów szkolnych dla swoich dzieci w nowym roku szkolnym 2014/2015, to proszę o dopełnienie przez Państwa stosownych formalności wynikających zUstawy o pomocy społecznejw Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu. W MOPR należy złożyć wniosek wraz z zaświadczeniami o dochodach netto z ostatniego miesiąca wszystkich pracujących członków rodziny. Na podstawie decyzji wydanej przez MOPR dzieci realizują obiady w stołówce szkolnej.