Prawo do wyrażenia zgody i jej wycofania

Art. 4 ust. 11 r.o.d.o. definiuje czym jest zgoda – „dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych”.
Na administratorze spoczywa obowiązek wykazania, że zgoda została uzyskana prawidłowo (art.7 ust. 1 r.o.d.o.). Ponadto, zgoda musi być wyodrębniona spośród innych zagadnień, jeśli jest wyrażana na piśmie, a także być sformułowana prostym i zrozumiałym językiem (art. 7 ust. 2 r.o.d.o.).
Administrator musi także poinformować osobę, której dane dotyczą o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie jeszcze przed jej wyrażeniem. Jeśli część oświadczenia jest niezgodna z RODO, wówczas zgoda jest nieważna; podobnie, gdy od jej wyrażenia jest uwarunkowane wykonanie umowy (art. 7 ust. 4).
Wyrażenie zgody przez dziecko w przypadku usług społeczeństwa informatycznego (np. portale społecznościowe) wymaga ponadto, aby zgodę wyraził lub zaaprobował rodzic lub prawny opiekun (art. 8). Dotyczy to dzieci do lat 16 (państwo członkowskie może obniżyć ten wiek do 13 lat; polski ustawodawca nie zdecydował się na takie rozwiązanie).
Wyraźna zgoda jest też jednym z możliwych warunków przetwarzania szczególnych kategorii danych osobowych (art. 9 ust. 2 lit. A r.o.d.o.).

 

prezydent

logo niepodlegla

logo minister

50 lat logo

SPONSORZY:

optim

ape

zakupy dla dzieci

nici

sopelek

ines

cermag

opole

tak czytam

pinezka

rolkowisko

maestro

zabawki

lewel logo

medikor

PATRONI MEDIALNI:

radio opole

doxa fm

tvp3

projekt

Dzisiaj 103

Wczoraj 155

Tydzień 1939

Miesiąc 4736

Wszystkich 306936

W tej chwili stronę odwiedza 19 gości.